Изложба разказва за живота и делото на Николай Коперник

Градска библиотека „Пеньо Пенев“ е домакин на изложба, посветена на полския астроном Николай Коперник. Пред гости и ученици от ПМГ „Иван Вазов“, за неговите научни достижения разказа Димитър Кокотанеков, директор на димитровградската обсерватория с планетариум „Джордано Бруно“. „Коперник прави революция във физиката през 1543 г. с научния си труд за хелиоцентричната и хелиостатичната структура на света – „De revolutionibus orbium coelestium“. Той е първия, който публично изказва научната хипотеза, че Земята се върти около Слънцето и същевременно около оста си. Това му носи много неприятности, но дава тласък на новите научни открития в астрономията“, изтъкна Димитър Кокотанеков.

Изложбата бе открита с изпълнения на Акустично джаз трио – Димитровград. Тя е изготвена от МВнР на Република Полша и Архива на Полската академия на науките във връзка с отбeлязването през 2023 г. на 550 години от рождението на Николай Коперник, 480 години от смъртта му и 510 години от раждането на хелиоцентричната система.

Димитровградчани ще могат да разгледат изложбата в библиотеката до края на месец март.