Директорът на ГБ „Пеньо Пенев“ участва в международния проект ADELE

От 3 до 10 юли 2023 г., в рамките на седмото издание на Social Hackathon Umbria, в Ночера Умбра, Италия, се проведе първата международна мобилност с учебна цел по проект „ADELE“ (Advancing Digital Empowerment of Libraries in Europe). Проектът се изпълнява с финансовата подкрепа на Европейската комисия и e съфинансиран по Програма „Еразъм+“.

В обучението се включиха десет библиотекари от България, сред които бе и директорът на Градска библиотека „Пеньо Пенев“ г-жа Валентина Терзиева. Участниците имаха възможност да споделят идеи и да се докоснат до добри практики за социални и дигитални иновации в обществените библиотеки. Бяха създадени малки международни групи, които да работят върху първи идеен проект, отчитайки неговите нужди, цели, дейности и конкретни резултати, които трябва да бъдат постигнати. Задачата беше съобразена с хоризонталния приоритет на „Еразъм+“ за цифрова готовност, като участниците разсъждаваха заедно по темите за привличане на младежите в библиотеките и как да направят колекциите си по-достъпни за всички.