Ученици от ОУ „Христо Смирненски“ учиха за будителите в библиотеката

Ученици от трети и четвърти класове на ОУ „Хр.Смирненски“ в с. Радиево проведоха интересен урок за народните будители в Детски отдел на библиотеката. Те изгледаха специално подготвена презентация за велики българи – духовници, просветители и революционери, които почитаме на 1 ноември. Децата се запознаха с живота и делото на Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, Петър Берон, Васил Априлов, Георги Раковски, Христо Ботев, Васил Левски, Любен Каравелов, Райна Княгиня и др. Те отлично се справиха с подготвените от библиотекарите загадки, в които сами посочваха приноса на всеки един от именитите българи.

Интересни факти за дейността на будителите, децата научиха от новите книжки, с които Детския отдел разполага. Учениците имаха възможността да разгледат и стари издания на „История славянобългарска“ и „Рибния буквар“ от фонда на библиотеката. Децата четоха щафетно стихотворения на Христо Ботев и отгатваха кои будители са изрисувани на българските банкноти. Така в навечерието на празника на народните будители, третокласниците и четвъртокласниците обогатиха знанията си по българска история и литература.