Ученици гостуваха в библиотеката по изследователски проект за Димитровград

Третокласници от клуба по интереси „Пъстър свят” с ръководител Стела Иванова от СУ „Любен Каравелов” посетиха днес Градска библиотека „Пеньо Пенев”. Гостуването им бе финалната част от изследователския проект „Lap book”, свързан с краезнанието на тема „Димитровград”. Децата обиколиха по специален маршрут знакови обекти и забележителности в града, като на всяка точка по трасето откриваха бележка с указания коя е следващата им дестинация. Тръгвайки от училището те посетиха Голямата пейка; парк „Марица”; Община Димитровград; изложбената зала „Асен Крайшников”; площад „Освобождение”, където търсеха паметникът на автора на „Аз съм българче” и Градска библиотека „Пеньо Пенев”, която бе последната им спирка.

В библиотеката учениците бяха посрещнати от библиотекарите Светла Билярска, Златина Тодорова и Десислава Еленчева, които им представиха подбрана литература, книжни издания и албуми, издавани през годините за Димитровград. В книгите децата откриха исторически факти за миналото на града и неговото построяване преди 74 години, а също и любопитна информация за настоящето му. Интересът на третокласниците бе провокиран както от актуалните снимки, така и от архивни издания от миналото, с които разполага ГБ „Пеньо Пенев”. Библиотекарите показаха на децата и снимки от различни други проекти, правени от деца за Димитровград – макет на града от отпадъчни материали, градът от бъдещето с антирадиационен щит, карта на града от пластелин и др.

Репортаж от гостуването на учениците може да гледате в нашия YouTube канал.