Празникът Великден представя библиотеката в Димитровград

Източник: http://dgnews.eu
Празникът Великден представя библиотеката в Димитровград

Витрини с книги и периодични издания посветени на най-стария християнски празник свързан с чудото на Възкресение Христово -Великден, представя библиотека „П. Пенев” в Димитровград. „Читателите могат да намерят информация за обредите и обичаите на нашите прадеди, както по време на постите предшестващи Великден, така и по време на самия празничен цикъл“, сподели библиотекарят Мария Митева.

В подбраните книги и списания, са представени различни начини за боядисване на яйца, за декорация на празничната трапеза, а също и разнообразни рецепти за великденски ястия.

Християнският празник Възкресение Христово се отбелязва в първата неделя след първото пролетно новолуние, затова и честването му се мени всяка година. След въвеждането на Григорианския календар през 1583 година се получава разминаване между датите на честване на празника в католическата и православната църква. Тази година българската православна църква ще чества празника на 7, 8 и 9 април.