„Миналото говори” за строителството на Димитровград в YouTube канала на Библиотеката

В чест на 75 години от създаването на Димитровград, Градска библиотека „Пеньо Пенев”, стартира нова рубрика „Миналото говори” в своя YouTube канал –https://youtu.be/pDz13eOW9C4 .

На 9 май 1948 г. излиза първият брой на първия димитровградски вестник – бюлетинът „Млада гвардия”.

В строителството на града се включват 50 000 бригадири от 963 селища на България. Част от тях стават жители на новия град. От 1948 до 1950 г. те работят самостоятелно в Първа младежка строителна бригада „Млада гвардия“. Техният девиз е: „Ние изграждаме града, градът изгражда нас!“.

Скоро те започват да издават свой бюлетин, като всяка смяна има редакционен комитет, в който пишат журналисти от столични вестници, работещи като бригадири.

Бюлетинът „Млада гвардия” е първото печатно издание на Димитровград, който поставя началото на местната журналистика.В рубриката „Миналото говори” ще чуете акценти от броевете на вестника.Излъчването на епизодите в YouTube канала ни ще става на датите, на които излиза съответния брой – през месец май са 9-ти, 16-ти, 23-ти и 30-ти.