Ученици се запознаха с първите български комикси на списание „Дъга”

Колекция на емблематичното списание „Дъга – разкази в картинки” с първите български комикси привлече интереса на деветокласници от димитровградската ПМГ „Иван Вазов”. Днес вазовци с класния си ръководител Катя Атанасова гостуваха на Градска библиотека „Пеньо Пенев” в рамките на Националната библиотечна седмица. Колекцията бе представена на гимназистите от ВрИД директора на библиотеката Валентина Терзиева. Пред младите хора тя сподели любопитни факти за създаването на списанието, което е любимо за цяло поколение българи.

„Във времената, когато нямаше интернет, а анимацията бе лукс в телевизионния ефир, децата с нетърпение очакваха всеки брой на списание „Дъга”. И до днес това поколение пази съкровени спомени от срещите си с героите на комиксите като щъркела Чоко и жабока Боко, Елемаг – воинът на Хан Тервел, Дарко, Добромир, Спартак, Хитър Петър, Ян Бибиян и др.”, сподели Терзиева.

В списването на комикс сериалите участват цяла плеяда български илюстратори, детски писатели и аниматори. Така списанието създава свой собствен стил и е класически образ на българската илюстрация за времето си.

„Дъга“ набира огромна популярност през 80-те години на миналия век, когато българският пазар е недостъпен за западни комикси. След 1989 г. заради лошата икономическа обстановка в страната издаването му става мудно, повечето от сътрудниците му емигрират или намират нова професия като компютърни дизайнери, а на книжния пазар в страната бурно навлизат нови комикси с нови завладяващи герои. Последният 42-ри брой излиза през 1992 година. Неуспешен се оказва опитът да се вдъхне нов живот на списанието в периода 2003-2004 година.