Библиотеката с ценно издание за Априлското въстание, навършват се 145 години от избухването му

На днешния ден се навършват 145 години от избухването на Априлското въстание. На 20 април 1876 г. българите в Османската империя се вдигат на въоръжено въстание, преждевременно в Копривщица. То е организирано от Гюргевския революционен комитет и представлява своеобразен връх на българското националноосвободително движение.

Една от ценните и редки книги притежание на Градска библиотека „Пеньо Пенев” в Димитровград е първото издание на „История на Априлското въстание” от Димитъръ Т. Страшимировъ. Двутомното издание датира от 1907 г. и заглавната му страница е посочено, че е „Издание и собственостъ на Пловдивската Окръжна Постоянна Комисия”.